گزارشی از دیدار خانواده‌های فعالان محیط زیستی بازداشت‌شده با کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا

❇️ توجه به حقوق دفاعی کنشگران محیط زیستی بازداشت شده

? شماری از خانواده‌های فعالان محیط زیستی بازداشت شده با حضور در کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا توضیحاتی در خصوص روند رسیدگی قضایی به پرونده های افراد بازداشتی ارائه نمودند.
? در این نشست، اعضاء کمیسیون حقوق بشر ضمن ارائه مشاوره حقوقی نسبت به استیفای حقوق دفاعی کنشگران مدنی، بر حق دسترسی آزادانه به وکیل مورد اطمینان افراد بازداشتی تاکید و ضرورت رفع موانع و ایجاد تسهیلات قانونی برای وکالت وکلای مستقل مورد وثوق متهمین و خانواده ها، از بدو روند رسیدگی و تحقیقات مقدماتی تا مراحل نهایی را یادآوری نمودند.
? همچنین با اشاره به نقش دادستان در نظارت بر رعایت حقوق قانونی افراد بازداشتی خصوصا مفاد مواد ۳ و ۴ قانون آیین دادرسی کیفری و پاسخگویی به بستگان حسب ماده ۴۹، ملاحظات قانونی مورد بحث نسبت به این متهمان از جمله مواد ۱۳۸ و ۱۳۹ مبنی بر ضوابط حاکم بر روند تحقیقات و تفتیش و بازرسی، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
? در ادامه ضمن انتقاد از تمدید قرار بازداشت موقت‌های طولانی‌مدت که تداعی اعمال فشار بر متهم برای تحصیل دلیل تلقینی خواهد کرد، تجویز قرارهای تامین خفیف‌تر مورد تاکید واقع شد.
? در این نشست، با تشریح ضرورت نگاه تخصصی ضابطین و دستگاه قضایی و وکلا نسبت به ماهیت و جنس حق بر محیط زیست بمثابه نسل سوم حقوق بشر در روند رسیدگی قضایی یادآوری شد این ساحت از حقوق، مستلزم یک کنش فرامرزی بوده و همچون حق صلح و ارتباطات و میراث مشترک بشریت، نیازمند تعامل گسترده خواهد بود و با این وصف، ضرورت توجه به ماهیت حق همبستگی کنشگری محیط زیست در روند رسیدگی قضایی موجه و مدلل است.
? همچنین از ضابطین خواسته شد با لحاظ فعالیت‌های داوطلبانه و قرین با حسن‌نیت فعالان مدنی، خصوصا کنشگران محیط زیست و عطف توجه به عدم آموزش نسبت به ملاحظات ارتباطی سمن‌ها، تدابیر پیشگیرانه، آگاهی‌بخش و ارشادیِ به‌هنگامی به‌منظور محفوظ ماندن از مخاطرات مقدر و حساسیت‌انگیز مراجع انتظامی و امنیتی مبذول دارند تا کنشگران مدنی با اطمینان خاطر و در سایه سیاستهای جبرانی و تامینی نهادهای عمومی، بدون پذیرش ریسکهای ناشناخته و خطوط قرمز غیرشفاف، از پیش‌تعیین‌نشده و مبهم، در راستای صیانت از حقوق محیط زیست همت گمارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *