واکنش تشکلهای مردم‌نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان بوشهر به تصمیم نمایندگان مجلس در خصوص عوارض آلایندگی

در پی تصویب یک فوریت پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر حذف اعتبارات موضوع بند «ن» تبصره 6 قانون بودجه 1399 که برای نخستین بار مقرر نموده بود 35 درصد از 1 درصد درآمد عوارض آلایندگی موضوع تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده، به صندوق ملی محیط زیست تعلق گیرد تا در جهت کاهش یا رفع آلایندگی‌ها هزینه شود، تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی استان بوشهر، با تشریح تبعات آسیب‌زای این تصمیم، از نمایندگان محترم مجلس درخواست نمودند که این تصمیم را اصلاح نمایند. متن نامه تشکلهای مردم‌نهاد استان بوشهر خطاب به مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، در پی می‌آید.

مجمع محترم نمایندگان مجلس شوراي اسلامی استان بوشهر
موضوع: بند «ن» تبصره 6 قانون بودجه سال 1399

با سلام و احترام؛
به استحضار میرساند اخیراً در مجلس شوراي اسلامی تصویب فوریت طرح اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی‌ها به شهرداري و دهیاري‌ها و حذف سهم صندوق ملی محیط زیست کشور در دستور کار قرار گرفته است.
همانطوریکه مستحضرید با پیگیر‌ هاي سازمان حفاظت محیط زیست در سالهاي اخیر و حمایت دولت، مجلس نهایتاً با اختصاص 35 درصد از عوارض آلایندگی وصول شده از محل یک درصد از قیمت فروش تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده که به موضوع پرداخت عوارض آلایندگی توسط واحدهاي تولیدي آلاینده پرداخته است، موافقت نمود که می توانست براي حل گوشه‌اي از مشکلات محیط زیست کشور راهگشا باشد.
بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، واحدهاي تولیدي آلاینده که طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست (تا 15 اسفند ماه هر سال براي اجرا در سال بعد معرفی می شوند از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول عوارض آلایندگی خواهند بود و این در حالی استکه کمتر از 7 ماه از تصویب قانون بودجه 99 در 26 اسفند 98 گذشته، تاکنون تنها بخشی از این عوارض به صندوق ملی محیط زیست پرداخت شده است، روشن است که مشکلات عدیده محیط زیست ایران در حوزه آلودگی هوا، آب و خاك ظرف این مدت حل نخواهد شد و از بین نخواهد رفت.
با توجه به اینکه اکثرکلان شهرهاي کشور با آلودگی هاي بسیار مواجه هستند، هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد بودجه اي که با پایشهاي دوره اي و ویژه کارشناسان محیط زیست حاصل می شود، به سایر نهادها یا اداراتی که می‌بایست بودجه خود را از سایر منابع تامین نمایند داده شود.
همچنین به آگاهی می رساند یک درصد عوارض‌های آلایندگی که تا سال گذشته به شهرداريها و دهیاريها پرداخت شده باید براي کاهش آلایندگی‌ها در شهرها و روستاها هزینه می‌شده که تاکنون در استان بوشهر که پایتخت انرژي نامیده می‌شود و مردم شهرهاي جنوبی استان از رنج آلودگی‌ها در عذابند مشاهده عینی نداشته است.
بدینوسیله سازمان‌هاي مردم‌نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان بوشهر که در راستاي حمایت و حفاظت از محیط زیست استان و کشور عزیزمان ایران فعالیت وافر می‌نمایند خواستار این موضوع می‌باشند که نمایندگان مجلس شوراي اسلامی، محیط زیست را به عنوان «شاخه‌اي از پیشرفت و توسعه پایدار» به شمار آورده و در اذهان خواص جا بیندازند و نگذارند بیش از این امانت الهی که متعلق به نسل آینده است، در زمان ما دچار نابودي شود.
متأسفانه برخی از نمایندگان که کوچکترین اطلاعی در زمینه محیط زیست ندارند عملاً با تصویب این مصوبه بر عملکرد نامیمون گذشتگان در نابودي محیط زیست صحه می‌گذارند.

دوازدهم مهر 1399
سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان بوشهر

1. انجمن حیات سبز لیان استان بوشهر
2. انجمن پرونگ سبز آبدان
3. انجمن باغبان طبیعت
4. انجمن محیط سبز دشتستان
5. انجمن آساك کاکی
6. انجمن فرهنگسازان دشتستان
7. انجمن یاوران توسعه سبز استان بوشهر
8. انجمن سبز وحدتیه
9. انجمن توسعه ناي‌بند
10. انجمن نبض زمین دیلم
11. انجمن دیده بان جم
12. انجمن نبض زمین مهرگیاه عسلویه
13. انجمن دوستداران محیط زیست سعدآباد
14. انجمن یاوران طبیعت‌اندیش و حیات وحش تنگستان
15. انجمن زندگی سبز بوشهر
16. انجمن یاوران طبیعت جم
17. انجمن حیات سبز دفتر کوه مند
18. انجمن مهر اندیشان جوانان امروز کنگان
19. انجمن کوه سیاه بوشکان
20. انجمن حامیان محیط زیست
21. انجمن سبزینه کلمه
22. انجمن زمین پاك دشتستان
23. انجمن حامیان بوشهر پاك
24. انجمن محیط زیست و منابع طبیعی
25. انجمن سوکا دیر
26. انجمن حیات سبز دفتر تنگستان
27. انجمن محیط سبز شنبه
28. انجمن دیده‌بان زیستبوم دشتستان
29. انجمن آموزش امداد حیات بوشهر
30. انجمن حیات سبز دفتر دشتی
31. انجمن حافظان مند بردخون
32. انجمن زیستبوم شهرستان جم
33. مؤسسه پرنده‌نگري چکاوك خلیج‌فارس
34. انجمن زمین سبز بوشهر
35. انجمن حیات سبز دفتر دیلم
36. انجمن توسعه اقلیم پاك استان بوشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *