منابع آلاینده هوا را ملزم کنید که قانون را رعایت کنند؛ نامه شبکه تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی استان اصفهان خطاب به استاندار

در پی پایداری آلودگی هوای اصفهان و عدم توجه صنایع و منابع آلاینده به تکالیف قانونی خود، شبکه تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی استان اصفهان در نامه‌ای خطاب به استاندار اصفهان، خواستار برخورد جدی با متخلفین و الزام آنان به رعایت قانون و انجام تکالیف خود در این زمینه شد.
متن نامه شبکه تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی اصفهان به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر رضایی استاندار محترم اصفهان

با سلام و احترام، حضرت‌عالی به‌خوبی اطلاع دارید که اصفهان شهری که برای روزگاران دراز به سبب داشتن آب و هوای فرحبخش و چشم‌اندازهای روحبخش، لقب «تصویر بهشت» را داشته و به دلیل جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعی و تاریخی به
«نصف جهان» شهرت داشته و هدف اول بسیاری از گردشگران فرهنگی جهان بوده است؛ امروزه به دلایل مختلف از جمله خشکی زاینده‌رود و وجود صنایع آلاینده و نیروگاهها با بحران آلودگی هوا دست به گریبان است و در سالهای اخیر به‌ویژه امسال این معضل شدت و فزونی یافته است.
علی‌رغم کاهش تردد خودروها به دلیل تعطیلی گستردۀ مراکز آموزشی از مهدکودک تا دانشگاه و نیز محدودیت‌های ترافیکی به واسطۀ همه‌گیری کرونا در سطح شهر و استان، شاخص‌های آلودگی هوا طی ماههای گذشته نشان می‌دهد که به دلیل مصرف سوخت‌های به‌شدت آلاینده از جمله مازوت در صنایع علاوه بر اصفهان هوای شهرهای همجوار از جمله شاهین‌شهر، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، مبارکه هم عموماً ناسالم بوده و گاهی طی ساعاتی در پاره‌ای از نقاط به عدد خطرناک ۵۰۰ رسیده است.
بی‌شک اثر تجمعی این آلودگی‌ها بر شهر اصفهان به دلیل ویژگی‌های توپوگرافی بیشتر بوده، تا جایی که آلودگی شهر اصفهان و تعداد روزهای هوای ناسالم، از مجموع آلودگی کلانشهرهای تهران، اراک، شیراز، مشهد و تبریز بیشتر بوده است. شدت آلودگی باعث نگرانی به‌حق نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و شورای شهرها و اعتراض به استفاده از سوختهای به شدت آلاینده در صنایع و از جمله احتمال مصرف مازوت در نیروگاههای اصفهان شده است.
جناب آقای دکتر رضایی بی‌شک آب و هوای فرحبخش اصفهان قربانی سیاستهای توسعۀ ناپایدار و ملاحظه‌کاری‌ها شده است. علاوه بر نبود برنامه و ارادۀ کافی برای حل این مشکل، سردرگمی مدیریت آلودگی هوا مشهود است و متأسفانه پیامدهای زیانبار آن سلامت شهروندان به‌ویژه کودکان و سالمندان را به‌شدت تهدید می‌کند. بر این اساس شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی زیست‌محیطی استان اصفهان از حضرت عالی به عنوان بالاترین نمایندۀ دولت و مجری قانون در استان، انتظار و درخواست دارد که تمامی مساعی خود را در جهت الزام منابع آلاینده به رعایت قانون هوای پاک و صیانت از سلامت مردم به کار برید و از حق مردم بر داشتن آب و هوای سالم دفاع فرمایید.
با آرزوی توفیق خدمت ـ حشمت‌الله انتخابی
دبیر شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی محیط زیستی استان اصفهان – ششم دی ۹۹


رونوشت:
۱ـ جناب آقای دکتر حبیبی رئیس کل محترم دادگستری استان اصفهان جهت استحضار و پیگیری امر
۲ـ جناب آقای دکتر اصفهانی دادستان محترم اصفهان جهت استحضار و پیگیری امر
۳ـ جناب آقای دکتر حشمتی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست اصفهان جهت استحضار و پیگیری امر
۴- جناب آقای محمد الموتی دبیر محترم شبکۀ سازمانهای غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *